Pytanie o to, czy banki widzą kredyty pozabankowe jest jednym z najczęściej zadawanych podczas pierwszej rozmowy. Wiele osób, posiadają tego typu produkty i nie mają świadomości jak oddziałują one na ocenę ryzyka kredytowego w przypadku starań o kredyt bankowy. Jak jest w rzeczywistości?

kredyty pozabankowe

W praktyce sprawa nie jest tak oczywista. Nie da się ogólnie i jednoznacznie stwierdzić, że banki widzą kredyty pozabankowe lub ich nie widzą. Tak naprawdę zależy to od banku oraz od tego jakimi drogami jest procesowany nasz wniosek. Są banki, które systemowo nie widzą tego typu kredytów, a są takie, które widzą. Inne banki z kolei widzą część firm pozabankowych, ale nie wszystkie. W takich przypadkach niezwykle ważne jest doświadczenie doradcy kredytowego, który będzie opiekował się klientem.

Te różnice wynikają przeważnie z dwóch kwestii, Pierwszą z nich jest swego rodzaju oszczędność banków, które na weryfikację klienta wydają mniej, wykupując uboższy dostęp do baz. Bank, który tak działa ryzykuje więcej, więc zazwyczaj ich oferta jest droższa. Drugim powodem, dla których nie zawsze nasze pozabankówi są widoczne jest fakt, że nie wszystkie tego typu firmy raportują swoich klientów do baz. Tyczy się to szczególnie firm mniejszych, nowych i nieznanych bankom.

Inną sprawą jest, że niektóre wnioski są realizowane uproszczoną procedurą, przy której „zaciągany’ jest tylko bankowy BIK. Tylko nieliczni doradcy kredytowi są w stanie precyzyjnie określić jakimi torami dany wniosek będzie procesowany i które zobowiązania bank weźmie pod uwagę.

 

Który bank skonsoliduje kredyty pozabankowe?

To kolejny aspekt, który trzeba rozważyć przy wnioskowaniu o kredyt gotówkowy. Czasami nie warto skupiać się nad tym, który bank nie będzie widział naszych zobowiązań. Wiele banków skonsoliduje takie kredyty na normalnych, bankowych zasadach. Tutaj też konieczne są konsultacje z licencjonowanym doradcą kredytowym, ponieważ tego typu akcje muszą być z góry zaplanowane. O tym, kiedy warto się skonsultować z doradcą pisałem w poprzednim artykule Doradca kredytowy – czy jest potrzebny?.

 

Podsumowując, posiadając zobowiązania pozabankowe, najlepszą rzeczą jaką możemy zrobić jest przerzucenie tych kredytów do banku, gdzie otrzymamy znacznie niższe oprocentowanie. Im szybciej to zrobimy, tym dla naszych finansów będzie lepiej. Zaciąganie kolejnej pożyczki pozabankowej na spłatę bieżących rat jest drogą na dno. Dlatego właśnie warto się ze mną spotkać, ponieważ spotkanie jest zupełnie darmowe, a mogę wyciągnąć z długów i spirali kredytowej.

 

kontakt@damian-jarczyk.pl

793-366-398

 

Damian Jarczyk - ekspert kredytowy