Brak zdolności kredytowej, to problem wielu Polaków, którzy zainteresowani są kredytem gotówkowym, hipotecznym czy firmowym. Bardzo często jest to jedyna informacja, jaką dostajemy w banku. Co to jest tak naprawdę ta zdolność? Co na nią wpływa i dlaczego rzeczywiście nie dostaliśmy kredytu?

Na brak zdolności kredytowej wpływa bardzo wiele czynników. Więcej na temat zdolności można dowiedzieć się z poniższego artykułu.

Zdolność kredytowa. Co musisz wiedzieć.

 

Dlaczego nie mam zdolności kredytowej?

Mówiąc najprościej, jeśli bank wydaje decyzję negatywną ze względu na brak zdolności kredytowej, to znaczy to mniej więcej tyle, co „nie stać Cię na taki kredyt”. Bank porównuje nasze koszty funkcjonowania gospodarstwa domowego z ratami jakimi będziemy płacić i uznaje, że po prostu nie udźwigniemy tego kredytu. Dlaczego w takim razie przy takich samych zarobkach jedna osoba dostanie kredyt, a druga nie?

Odpowiedzi może być sporo. Pierwszą kwestią, którą sprawdzają banki jest ilość osób na utrzymaniu kredytobiorcy. To znaczy, że singiel z zarobkami 3000 może dostać większy kredyt, niż singiel z dzieckiem, czy rodzina z dwójką dzieci. Niestety, 500+ nie rekompensuje strat na zdolności, ponieważ bank nie bierze tych świadczeń do obliczania dochodu.

Inna kwestia to bieżące zobowiązania. Jeśli aktualnie płacimy jakiś kredyt, to jego rata obniży znam zdolność. Nie ma to zastosowania jedynie w przypadku konsolidacji kredytu. Czyli konsolidując kredyt, bank nie patrzy na obecnie płacone raty, tylko na przyszłe, chyba, że dane zobowiązanie nie będzie podlegało konsolidacji.

Bank może też orzec brak zdolności kredytowej w przypadku zakwalifikowania klienta do niższej klasy ryzyka kredytowego. Wtedy zdolność kredytowa prawdopodobnie będzie, ale na niższym poziomie. Przykładowo, klienta ma wstępną zdolność kredytową na poziomie 120 tysięcy złotych. Analityk lub system z jakiegoś powodu zakwalifikował klienta do niższej klasy (np dlatego, że nie ma żadnej historii kredytowej) i obniżył jego zdolność do 75 tysięcy złotych.

Jak poradzić sobie z brakiem zdolności kredytowej?

Co zrobić jeśli nie mam zdolności kredytowej?

Najsensowniejszy, rozwiązaniem w takiej sytuacji jest spotkanie się z doświadczonym doradcą, który doradzi jak taką zdolność zbudować. Każdy bank indywidualnie określa zdolność kredytową klienta, więc może się okazać, że w jednym banku jest ona na poziomie 50 tysięcy, a w innym 80. Różnice mogą być całkiem spore.

Do tego dochodzi szereg różnych zabiegów, które może zastosować doradca, ale są to rzeczy na tyle skomplikowane i na tyle rozpatrywane indywidualnie, że trudno byłoby je wszystkie opisać. Najlepiej skontaktować się osobiście i przedstawić swój problem. Rozmowa do niczego nie zobowiązuje, jest darmowa, więc można tylko zyskać.

 

Jeśli masz problem z brakiem zdolności kredytowej, skontaktuj się ze mną.

 

Telefon

793-366-398


[recaptcha]

Damian Jarczy ekspert kredytowy